A STORY OF BLACK SUIT // female power – DELIGHT & ELFS

    Dvojac ELFS crno odijelo vidi kao dio party scene, a DeLight ga vidi kao dio poslovnog stila. Jasno je da je ovaj modni predmet super multifunkcionalan, savršeno se snalazi u svakoj modnoj funkciji. Bez obzira na doba dana, crno je odijelo top odabir – naši modni dizajneri znaju i prepoznaju njegovu moć.

    Crno odijelo, danas simbol elegancije, profesionalnosti i stila, ima bogatu povijest koja seže stoljećima unatrag. Ono nije uvijek bilo popularan odabir za formalne prigode, već je kroz povijest prošlo kroz različite stilove i svrhe, sve dok nije postalo neizostavan dio moderne garderobe.

    DeLight jesen 04

    DELIGHT // IVAN FRIŠČIĆ - Foto: Danko Šimunović

    Pojava crnog odijela kakvog danas poznajemo može se pratiti do 19. stoljeća kad je britansko plemstvo i pripadnici višeg društvenog staleža nosilo raskošnu odjeću u jarkim bojama, ukrašenu bogatim detaljima. No, nakon Francuske revolucije krajem 18. stoljeća, moda se počela mijenjati. U želji za jednostavnijim i sofisticiranijim stilom, muškarci su počeli prihvaćati tamnije tonove i jednostavnije krojeve.

    Utjecaj na pojavu crnog odijela imala je i viktorijanska era u Engleskoj. Crna boja se povezivala s tugom, ozbiljnošću i poštovanjem. Tako je crno odijelo u početku nošeno prvenstveno u žalobnim prilikama. No, kako je viktorijansko društvo naglašavalo moral i skromnost, crna odjeća postala je simbol profinjenosti i samokontrole. Ovaj zaokret prema jednostavnosti i ozbiljnosti stvorio je prostor za crno odijelo u muškoj modi.

    Jedna od ključnih figura koja je oblikovala modu toga doba bio je Beau Brummell, britanski arbitar stila iz ranog 19. stoljeća. On je promicao ideju jednostavnog, ali elegantnog odijevanja, što se odrazilo u njegovom promoviranju tamnog, jednobojnog odijela s jednostavnom kravatom. Brummellovo inzistiranje na urednosti, dobroj krojačkoj izradi i minimalizmu u odijevanju imalo je snažan utjecaj na modu tog razdoblja, i postavilo temelje za moderni stil odijevanja muškaraca.

    Krajem 19. stoljeća, smoking sako je uveden kao manje formalna alternativa fraku, nošen na svečanim večerama i događajima. Ovo crno, elegantno odijelo satenastih revera postalo je obavezno za gala večere i formalne zabave.

    Početkom 20. stoljeća, crno odijelo počelo je dobivati sve važniju ulogu u muškoj modi. Jedan od ključnih trenutaka bio je nastanak novog smokinga (tuxedo) kao formalnog večernjeg odijela.

    ELFS Crno odijelo 1

    ELFS // IVAN TANDARIĆ I ALEKSANDAR ŠEKULJICA

    Tijekom prve polovice 20. stoljeća, crno odijelo zadržalo je svoj status simbola elegancije i profinjenosti. Filmske zvijezde zlatnog doba Hollywooda, poput Humphreyja Bogarta i Caryja Granta, popularizirale su ovaj stil, čineći crno odijelo ikonom muške mode. U tom je razdoblju također došlo do standardizacije krojeva – odijela su postala prilagođenija figuri, s oštrim linijama i definiranom siluetom.

    Nakon Drugog svjetskog rata, moda se ponovno počela mijenjati. Pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, s pojavom rock 'n' rolla i pop kulture, odijela su postala izražajnija, često poprimajući tanje krojeve i uže hlače. Crno odijelo, iako i dalje prisutno, sada se počelo nositi s modernijim detaljima – poput uskih kravata, bijelih košulja i sjajnih cipela. Divan primjer je stil “Mod” subkulture u šezdesetima, koja je nosila crna odijela s uskim kravatama i bijelim košuljama, naglašavajući minimalistički i sofisticiran izgled.

    Sedamdesete i osamdesete godine donijele su eklektičnije modne stilove, a odijela su se pojavljivala u različitim bojama i krojevima. Ipak, crno odijelo nije izgubilo na popularnosti. Zahvaljujući dizajnerima poput Giorgija Armanija, crno odijelo dobilo je moderniji i opušteniji izgled. Armani je uveo mekše tkanine i ležernije krojeve, čineći odijelo udobnijim za svakodnevno nošenje.