Davne 1937. godine kompaniju Ray Ban osnovala je američka tvrtka Bausch & Lomb (danas poznata po kontaktnim lećama), a danas su njihove naočale među najpopularnijima u svijetu modnih dodataka. Okviri koje najviše volimo su Aviator i Wayfarer: to su oni masu puta kopirani okviri predivnog retro oblika.
Promjena se desila tek 1999. godine kad je Bausch & Lomb prodala Ray Ban talijanskoj grupi Luxottica za oko 650 miliona dolara. Uvijek su te naočale imale poseban status u svijetu mode, a njihove stare reklame to potvrđuju. Osim toga, radi se i o profesionalnoj opremi: Aviatorice su nastale u tridesetima kad je avio-industrija napravila tehnološki skok pa su avioni letjeli sve više, gdje je pilotima smetalo izuzetno jako sunce. Ray Ban je ovdje uskočio: 1929. obratio mu se vodeći čovjek US Army Air Corps, general John MacCready s molbom da napravi model koji će njegove pilote riješiti glavobolja i mučnina od jakog odsjaja sunca. Kreiran je model koji nosimo i danas. Aviator je rođen 7. svibnja 1937. godine, imao je metalne okvire i zelenkaste leće. Piloti su ga oduševljeno prihvatili.
Napredan dizajn za outdoor aktivnosti uključuje model iz 1939. godine: naočale su imale spužvasti dio na gornjem rubu, koji je upijao znoj. Već sljedeće godine predstavili su gradualne leće. Slavne Wayfarer došle su 1942. godine i ubrzo postale poznate u Hollywoodu, a nosio ih je i James Dean u Buntovniku bez razloga (1955.). To je naočale lansiralo na modni tron gdje se nalaze i danas. Stoga se suradnja s legendama s velikog ekrana nastavila – Peter Fonda nosio ih je u Easy Rideru (1969.). Ray Ban naočale nas podsjećaju i na slavne filmove Blues Brothers (1980.), Risky Bussiness (1983) i Top Gun (1986).
Gore Tom Cruise u filmu Top Gun (1986.), dolje James Dean u Buntovniku bez razloga (1955.)
Komičari John Belushi i Dan Aykroyd @ Blues Brothers (1980.)