Bila sam s kolegama novinarima iz Slovenije, BiH, Crne Gore i Makedonije na izvrsnom press tripu kroz zapadnu Srbiju, gdje smo upoznali kakva čuda njihova priroda nudi. Vidjeli smo predivne pećine, jezera, vozili se na splavu, u gondoli, ali i otkrili njihovu kulturu izrade vune, kuća, nekadašnjeg načina života... Ovo je super 8 mjesta koje smo obišli, za potpuni dojam poslužilo nam je i sunčano vrijeme. Druženje novinara s Balkana realizirala je Turistička organizacija Srbije.
Uvačko jezero i Rastoke – Splavarenje kroz čarobne meandre
Ovo je lokacija koja nam je pružila zen osjećaj, više sati splavarenja i chillanja s pogledom na bijeloglave supove, zelenilo, šume, valove i sunce, stvarno poseban doživljaj.
Splavarenje traje do tri sata, no staje se za Ledenu pećinu, fascinantno mjesto za koje vam trebaju baterije jer nije osvjetljeno.
Sama pećina dugačka je oko 2.000 metara, s glavnim kanalom od preko 1.500 metara. A ime je dobila po tome jer je, naravno, unutra super hladno, oko 10 stupnjeva. Do stepenica koje vode od ulaza dolazi se samo brodom, stoga je to dio avanture.
Uvačko jezero, poznato i kao Sjeničko jezero, umjetno je jezero u srcu Srbije, protežući se kroz impresivne meandre koje je oblikovala rijeka Uvac. Dužine 27 kilometara, s kapacitetom od 212 milijuna kubičnih metara vode, jezero je nastalo izgradnjom najviše zemljane brane u Srbiji, visoke 110 metara.
@dubravkapz #uvacjezero #ledenapecina #travel #serbia #explore #lake #nature #lovenature #cave ♬ How Will I Know (Cover) - ADMT
Rastoke, nekadašnje mjesto gdje se rijeka Uvac širila u dva rukavca, bilo je važno prijelazno mjesto za lokalno stanovništvo, koje je koristilo brodove za prelazak rijeke. Izgradnja treće brane u 70-im godinama prošlog stoljeća dovela je do formiranja današnjeg Uvačkog jezera. To je prvo od tri jezera na rijeci Uvac, uz Zlatarsko i Radoinjsko jezero, koja zajedno čine popularna izletišta za ljubitelje vožnje čamcima, kupanja, ribolova i planinskih šetnji.
Osim što je jezero stanište riba, poznato je i po najvećoj koloniji bjeloglavih supova na Balkanu. Ovi veličanstveni lešinari, s rasponom krila do tri metra, gnijezde se na vapnenačkim stijenama kanjona. Ženke u siječnju ili veljači polažu jedno jaje, a oba roditelja sudjeluju u njegovom inkubiranju. Mladunci ostaju na gnijezdu oko četiri mjeseca prije prvog leta.
Populacija bjeloglavih supova na Uvcu bila je u velikoj opasnosti od izumiranja krajem 20. stoljeća, kad je ostalo svega sedam parova. Zahvaljujući osnivanju Fonda za zaštitu ptica grabljivica i otvaranju hranilišta Manastirina, broj supova značajno je porastao, a Uvac je postao simbol njihove zaštite i obnove.
Tu je i Vidikovac Molitva, nedaleko od vrha Molitva, na nadmorskoj visini od 1247 metara. Ima drvenu platformu sa zaštitnom ogradom, a do njega se dolazi pješačkom stazom duljine 5 kilometara, koja vodi od kampa Markova ravan. Put do vidikovca je vrlo dobro označen, tako da je gotovo nemoguće da se izgubite.
Vožnja gondolom na Zlatiboru – Pogled na planinsku čaroliju
Zlatiborska Gold gondola otkriva prirodne ljepote Zlatibora iz ptičje perspektive. Povezuje centar Zlatibora sa ski-centrom Tornik, prelazeći preko Ribničkog jezera s pitkom vodom uz impresivne panoramske poglede. Trasa duga devet kilometara, s vožnjom od oko 25 minuta, daje pravi doživljaj planinskih pejzaža. Najduža gondola na svijetu trebala je biti u Guinessu, no imaju jednu stanicu pa im je ta titula promakla.
Sišli smo na mitlu, ima jedan predivan puteljak koji djeluje kao zov za aliene ili barem neko događanje - nedavno su tamo imali modnu reviju, stvarno atraktivno mjesto i lokacija, usred smirujuće prirode.
S kapacitetom od 800 putnika na sat, gondola je postala super atrakcija. Svake godine preveze oko 250.000 putnika, a od otvaranja je prevezla više od 850.000 ljudi. Osim što služi kao prijevozno sredstvo, gondola je super i za ekipe, u njima možete imati neko slavlje, romantičnu večeru ili uživati u pogledu na predivna prostranstva.
Stopića pećina – Speleološko čudo Zlatibora
Evo je, još jedna u tih par dana. Pećine ostavljaju poseban dojam – uvijek imam osjećaj kao da ih moram otkriti, ići nekim posebnim putevima, jer čuvaju neku tajnu ili čaroliju.
Stopića pećina, smještena na sjeveroistočnom dijelu Zlatibora između sela Rožanstvo i Trnava, jedna je od najpoznatijih i najpristupačnijih speleoloških destinacija u Srbiji. Ulaz visok 18 i širok 40 metara vodi u veličanstvenu spilju poznatu po jedinstvenim bigrenim kadama, prirodnim bazenima oblikovanim tisućama godina taloženjem kalcij-karbonata.
@dubravkapz #cave #stopiccave #serbia #travel ♬ Summer Sounds - Sabrina Rogers
Zbog svojih geomorfoloških i hidroloških osobitosti, pećina je zaštićena kao prirodni spomenik, pružajući posjetiteljima uvid u fascinantne prirodne procese kroz složeni sustav kanala i otvora, poznatih kao vigledi.
Muzej "Staro selo" u Sirogojnu
Muzej na otvorenom "Staro selo", smješten u Sirogojnu, 26 kilometara od Zlatibora, jedini je muzej ovog tipa u Srbiji. Na površini od pet hektara, pored crkve Svetog Petra i Pavla, izložene su stare zlatiborske brvnare donesene iz svih dijelova regije kako bi sačuvale tradicionalni izgled i funkciju.
Muzej je podijeljen u dvije cjeline: autentične kuće s izvornom namjenom i kuće prilagođene turističkim potrebama, uključujući dvoranu, suvenirnicu, krčmu i smještajne objekte. Ova postavka svjedoči o načinu života na Zlatiboru tijekom 19. i početkom 20. stoljeća, kada su velike obiteljske zadruge živjele u okućnicama, sastavljenim od više manjih objekata okupljenih oko 'glavne kuće'.
Tamo se prodaju pravi vuneni komadi, ručno pleteni, unikati. Žene okolo sjede i pletu, atmosfera je autentična. Vuna je u tim krajevima uvijek bila prisutna, a danas su ovi komadi na cijeni kao suveniri koji se nose godinama.
@dubravkapz #sirogojno #village #serbia #travel #etno #wool ♬ Barcelona - Alan Walker & Ina Wroldsen
Kućica na stijeni na Drini
Ova je scena super popularna, a sama se kućica zapravo nalazi na Drini uz cestu, tako da je nije teško vidjeti iz relativne blizine. "Kućica na steni", koja već više od tri desetljeća krasi rijeku Drinu, postala je simbol i Bajine Bašte, gradića koji se nalazi nedaleko nje. Skromna drvena kućica podignuta je 1968. godine zahvaljujući Miliji Mandiću, zvanom Gljiva, i njegovim prijateljima, koji su strast prema prirodi pretvorili u jedinstveno odmorište.
Unatoč višekratnom rušenju zbog bujica Drine, kućica je uvijek obnavljana. Posljednja velika obnova bila je 2005. godine, kada su postavljene betonske grede kao osnova. Iako je poplava 2010. godine ponovno odnijela kućicu, ona je obnovljena već sljedeće godine i danas ponosno stoji na stijeni, simbolizirajući snagu zajedništva i ljubavi prema prirodi.
Tara i Nacionalni park Tara
Tara je planinski masiv koji obuhvaća površinu od oko 22.000 hektara.
Park je dom brojnim endemskim i zaštićenim vrstama biljaka i životinja, uključujući i rijetke vrste drveća poput Pančićeve omorike. Osim svoje flore, Tara je poznata i po slikovitim pejzažima, strmim liticama, prostranim šumama i bistrim rijekama, kao što su Drina i Kaluđerske Bare.
Tamo je dostupno niz sportova - od trčanja i bicikliranja do ribarenja i penjanja na razne vidikovce.
foto: Matej Čepl
Vožnja Šarganskom osmicom – Putovanje kroz povijest
Stari vlak i tuneli – ludi je osjećaj kad vlak svako malo uđe u te male tunele i sve što se vidi je crveno blago svijetlo unutar vlaka, a izvana ništa, potpuni mrak. Wow dojam, dosta mističan i poput neke čarolije.
@dubravkapz #sarganskaosmica #mokragora #train #travel #retro ♬ How Will I Know (Cover) - ADMT
Vožnja Šarganskom osmicom na Mokroj Gori velika je atrakcija na ovim prostorima. Ova uskotračna pruga, koja je nekoć povezivala Beograd s Dubrovnikom i Sarajevom, prolazi kroz 22 tunela i 10 mostova. Pruga je dobila naziv zbog svog specifičnog oblika koji omogućuje savladavanje visinskih razlika u kratkom razmaku.
Legenda kaže da je austrougarski inženjer, kojem je bilo obećano pomilovanje ako uspješno projektira prugu, počinio samoubojstvo zbog pogreške u proračunima. Radnici su završili posao sljedećeg dana, čime je pruga postala funkcionalna. Danas vožnja ovom povijesnom trasom, poznatom kao "Nostalgija", predstavlja spoj prirodnih ljepota i povijesti.
Drvengrad - Projekt koji potpisuje redatelj Emir Kusturica
Drvengrad, poznat i kao Küstendorf, filmsko je etno selo smješteno na Mokroj Gori, koje je na brdu Mećavnik izgradio redatelj Emir Kusturica. Inspiriran ovim područjem tijekom snimanja filma "Život je čudo", Kusturica je izgradio selo u tradicionalnom stilu, koristeći prirodne materijale i prenoseći brvnare iz raznih dijelova Srbije i Bosne.
U središtu sela nalazi se trg, okružen drvenim kućama, dok se na krajevima nalaze kapija i crkva posvećena Svetom Savi. Drvengrad je prepoznat kao jedan od najistaknutijih arhitektonskih projekata u Europi posljednjih godina.
Hoteli – gdje smo spavali
Hotel Borovi, Sjenica
Okružen borovom šumom i rijekom Jablanicom, ovaj hotel pruža idealan ambijent za odmor, obiteljska okupljanja, sportske aktivnosti i kongresni turizam. Pored je staza za trčanje kroz borovu šumu, nešto više od 2 km.
Hotel Olimp, Zlatibor
Hotel Olimp smješten je na ulazu u Zlatibor. Udaljen je 230 km od Beograda, uz glavnu cestu koja povezuje Beograd, Podgoricu i Jadransko more.
Hotel Calisi, Beograd
Hotel Calisi, smješten uz obalu rijeke Save u Beogradu, nudi spoj moderne luksuznosti i udobnosti.
Što smo jeli i pili – i gdje
Naravno, tamo se pije rakija i to kao aperitiv i digestiv i sve uostalom, kad se vesele i kad su tužni, uvijek i stalno. Imaju dobru šljivu, po tome su poznati pa ako želite probati nešto dobro i lokalno, šljivovica je hit.
Restorani s domaćom klopom:
Muzej i restoran Staro selo Sirogojno
Koliba kod Milunke, Zlatibor
Šarganska osmica, pored vlaka na Mokroj Gori
Restoran Vila Jelena, Nova Varoš