Pharmacy to go! / top 10 za plažu

    Dugo iščekivani i zasluženi godišnji odmor trebao bi biti u znaku uživanja i opuštanja: kako biste se pravilno opremili za dugotrajan boravak na plaži donosimo odličan ljetni vodič prema savjetima iskusne magistre Andreje Plečko iz Farmacie u zagrebačkom City Center One East. - Kako bismo taj dugo očekivani godišnji proveli što bezbrižnije i bezbolnije, osim ručnika, badića i dobre knjige, predlažem još neke nezaobilazne proizvode - . Na popisu su i preporuke za određene tipove kože – prilagodite njegu vlastitim potrebama i dobro se opustite!

    Farmacia - koja mi je najbiža?

     almagea

     1. ZAŠTITA KOŽE TIJELA
    Preplanuli ten još uvijek je želja većine. No ne pod svaku cijenu. Bez sunčevog zračenja nema života, ali trebamo biti svjesni i njegovog štetnog utjecaja na kožu. Pretjerano izlaganje suncu dovodi do oštećenja DNK, preuranjenog starenja i karcinoma kože. Učinak oštećenja je kumulativan tako da je kožu potrebno adekvatno štititi pri svakom, makar i kraćem, izlaganju suncu.

    phtogo plaza vichy

    Visoki zaštitni faktor je obavezan!
    Pametnim odabirom preparata postići ćemo željenu preplanulost i zadržati zdravlje kože. SPF faktor govori nam koliko puta preparat produžuje vrijeme izlaganja suncu bez nastanka opeklina. Za bezbrižno uživanje na plaži preporučam kreme visokog zaštitnog faktora (SPF 30 i 50) i vrlo visokog zaštitnog faktora. (SPF 50+) bez obzira na fototip kože. Preparat osim UVB zaštite mora sadržavati i UVA zaštitu što će biti jasno naznačeno na ambalaži.

    Kad nanositi kremu?
    Kremu ili preparat za zaštitu potrebno je nanijeti pola sata prije izlaganja suncu i obnoviti nakon svaka 2 sata te nakon svakog plivanja, u dovoljnoj količini  i prekriti cijelu površinu tijela. Nemojte zaboraviti ni dio tijela zaštićen kupaćim kostimom jer UV zrake prolaze i kroz tkanine.

    phtogo plaza mustela kids 

    Dječja koža je posebno osjetljiva
    Osjetljivoj dječjoj koži potrebna je posebna zaštita kremama koje sadrže UV filtre sigurne za primjenu kod djece. Za djecu mlađu od godinu dana preporučam kreme s fizikalnim filterima (npr. Mustela Sun mineralna krema SPF 50+). Ova krema na površini kože tvori fizičku barijeru koja refleksijom odbija UV zračenje. Djeca starija od godinu dana mogu koristiti kreme s kombinacijom fizikalnih i kemijskih UV filtera. Za njih preporučam La Roche Posay Anthelios dječje mlijeko SPF50+ koje se lako razmazuje i sadrži filtere s najmanjim rizikom razvoja alergija.

    Maksimalno tamnjenje
    Odraslima koji se nakon godišnjeg žele vratiti maksimalno preplanuli preporučam Vichy Idéal Soleil Bronze sprej SPF50+. On osim UV zaštite i antioksidansa sadrži tirozin koji će povećati sintezu melanina. Onima s osjetljivom kožom sklonoj alergijama i iritacijama preporučam Uriage Bariésun mlijeko SPF50+ zbog jedinstvene kombinacije antioksidativne zaštite i termalne vode.

     phtogo plaza uriage

     

     

    2. ZAŠTITA KOŽE LICA
    Koža lica, vrata i dekoltea tanja je i osjetljivija od kože tijela i prema tome zahtjeva posebnu zaštitu. Pogotovo ako na licu postoji dodatna problematika u smislu akni, hiperpigmentacija, kapilara ili crvenila. Lice je tijekom boravka u moru dodatno izloženo sunčevom zračenju zbog refleksije zraka s površine vode. Prema tome nanošenje zaštitne kreme na lice neka bude češće nego na ostatak tijela.

     phtogo plaza ducray

    Visoka zaštita po tipovima kože
    Za normalnu kožu preporučam Lierac Sunific Invisible kremu, a za suhu kožu Avene Sun kremu za lice SPF 50+. Zrelija koža trebati će osim zaštitnog faktora i sastojke koji dodatno regeneriraju kožu pa je za nju idealna Filorga UV Defence SPF50+ krema.
    Masna i problematična koža zahtjeva vrlo visoki zaštitni faktor, ali i laganu teksturu preparata koji neće dodatno začepiti pore. Ovdje preporučam Uriage Hyseac fluid SPF 50. Matirajući sastojci upiti će višak sebuma, ekstrakt sladića djelovati će protuupalno i obnavljajuće, a termalna voda pomoći će umiriti iritacije.
    Za kožu sklonu hiperpigmentacijskim mrljama preporučam Ducray Melascreen SPF 50+ ili ROC Soleil fluid protiv mrlja SPF 50. Ove kreme pomoći će ujednačiti ten i spriječiti nastanak hiperpigmentacija.

    phtogo plaza roc

    Kožu koja je sklona crvenilu obavezno treba zaštiti faktorom 50+, ali i fizičkom zaštitom – šešir ili kapa s UV filtrom. Izlaganje suncu pogoršava stanje ovakve kože te može dovesti do progresije bolesti. Ovakvoj koži preporučam SVR Rubialine kremu SPF 50 koja trenutno hladi kožu, ali i jača stijenke kapilara čime sprječava njihovo širenje.

     phtogo plaza svr

     


    3. ZAŠTITA USANA
    Često ih zaboravljamo, no i usne trebaju zaštitu od sunca. Preporučam Avene Sun Stick SPF 50+ koji možete koristiti za njegu svih osjetljivih područja lica (nos, uši, usne, obrazi), ali i za zaštitu madeža i ožiljaka. Zbog svoje formulacije vrlo je vodootporan pa ćete biti zaštićeni i za vrijeme kupanja. Preporuča se sedam puta premazati područje kože koje želimo zaštiti kako bismo dobili deklarirani SPF 50+.

    phtogo playa avene

    Pojava herpesa na usnama pod utjecajem štetnih UV zraka
    Još jedan od štetnih utjecaja UV zraka je smanjenje obrambene sposobnosti kože tj. pad imuniteta. Tada vrlo često dolazi do aktiviranja Herpes simplex virusa. Ako bolujete od herpesa, u torbi svakako ponesite kremu ili balzam s aciklovirom ili dokosanolom (npr. Herplex krema, Viranti štapić za usne, Erazaban krema).

    phtogo playa herpes

     

     

    4. ZAŠTITA KOSE uljima i sprejom
    Sunce i sol neprijatelji su kose. Oštećenje i isušivanje spriječite zaštitnim uljima za kosu koja se nanose prije izlaganja suncu. Ako želite izgled mokre kose preporučam Phytoplage ulje za kosu s voskom masline. Za potpuno nevidljivi zaštitu preporučam L'erbolario Sun sunčani veo sprej za kosu koji neće otežavati kosu, a njegovat će je uljem kokosa.

    phtogo plaza phytoplage

     


    5. ZAŠTITA IZNUTRA
    Već sam napomenula da nam kreme nikada ne mogu pružiti potpunu zaštitu od štetnih utjecaja sunčevih zraka. Potrebna nam je zaštita i na staničnoj razini. UV zračenje dovodi do oštećenja DNK i nastanka reaktivnih kisikovih spojeva. Oštećenje DNK može izazvati mutacije i nastanak malignih stanica.

    phtogo plaza betatene

    Antioksidansi u dodacima prehrani
    Kod pojačanog izlaganja suncu koži treba pomoć kako bi se obranila od štetnih utjecaja oksidativnog stresa – potrebni su joj antioksidansi. Najpoznatiji je dakako beta-karoten koji je još učinkovitiji u kombinaciji s vitaminom C i E (npr. Dietpharm Betatene). Za učinkovitu zaštitu beta-karoten je potrebno uzimati 10 tjedana prije izlaganje suncu. Ako ste već zakasnili, preporučam jači antioksidans iz skupine karotenoida – astaksantin. Almagea Sunlove Skin dodatak je prehrani koji osim astaksantina sadrži i vitamin E, lutein, selen, koenzim Q10 te ulje boreča i argana što ga čini moćnom zaštitom stanica od oštećenja. Preporučam 1 kapsulu dnevno tijekom cijelog odmora, a po mogućnosti i 7 dana prije i poslije.

    phtogo plaza almagea sunlove skin

    Posebna zaštita pušača
    Osobe koje su pušači trebaju izbjegavati preparate na bazi beta-karotena jer je više različitih studija pokazalo povezanost uzimanja beta-karotena u ovoj skupini s većom pojavnosti karcinoma pluća. Za njih postoje dodaci prehrani primjerice na bazi biljke Polypodium leucotomos te vitamina C i E – Pileje Dermobiane Solaire. Preporuka je uzimati 1 kapsulu dnevno tijekom izlaganja kože suncu.

    phtogo playa dermobiane


    6. TERMALNA VODA bogata mineralima
    Za brzo osvježenje i smirivanje kože na plaži nabavite bočicu termalne vode (npr. Avene termalna voda). Nježnim raspršivanjem vode bogate mineralima navlažite lice i dekolte kako biste smanjili mogućnost nastanka alergijskih reakcija na koži. Posebno ju preporučam navečer nakon tuširanja raspršiti po cijelom tijelu i pustiti da se polako upije u kožu.

     

     phtogo plaza lrp post

    7. OPORAVAK KOŽE NAKON SUNČANJA
    Cijeli dan proveli smo na suncu, u slanoj vodi ili na pijesku. Koža je cijelo to vrijeme izložena daleko većem stresu nego uobičajeno te joj je na kraju dana potrebna njega koja će joj vratit izgubljenu vlagu i lipide. Preporučam kreme lagane teksture koje sadrže sastojke za dubinsko vlaženje i antioksidanse za brži oporavak kože. Njega nakon sunčanja jednako je važna kao i zaštitna krema za sunčanje jer njome pomažemo koži da se riješi štetnih slobodnih radikala i spriječimo prijevremeno starenje kože.

    Hranjive formule s hijaluronskom kiselinom, maslacem i vitaminom E
    La Roche Posay Posthelios gel s karite maslacem, vitaminom E i nikotinamidom nahraniti će kožu i smanjiti mogućnost nastanka alergijskih reakcija i hiperpigmentacija.

    phtogo plaza neoviderm

    Kad se koža zacrveni
    Ako smo unatoč zaštitnoj kremi pretjerali sa sunčanjem, koža se zacrvenila i pecka, preporučam Neoviderm emulziju. Njeni sastojci (beta-glukan, hijaluronska kiselina i alginat) smiriti će crvenilo i hidratizirati kožu. Za lice preporučam Roc Pro-Calm kremu koja će smiriti crvenilo i nahraniti kožu, a pogodna je za sve tipove kože. Kremu za njegu nakon sunčanja namažite nakon nanošenja termalne vode kako biste dobili bolji učinak hidratacije.

     

    phtogo plaza bronze

    8. UBRZAVANJE TAMNJENJA
    Preplanuli ten ovisiti će o količini nastalog melanina u koži. Za što bolju preplanulost na tržištu postoje preparati koji pospješuju ili ubrzavaju sintezu melanina. Sinteza melanina je jedan od mehanizama zaštite stanica od UV zraka, tako da iako nemaju zaštitni faktor, primjena ovih preparata također pomaže u zaštiti kože tijekom sunčanja. Tu svakako treba napomenuti da se ovakvi preparati koriste kao priprema za izlaganje suncu i nikako kao zaštita dok smo na plaži.

    Tirozin, ulje mrkve, ekstrakt orahove ljuske...
    Vital Plus Rapid Bronz krema sadrži tirozin koji je potreban za nastanak melanina i koenzim adenozintrifosfat (ATP) koji je ključan za pravilan rad enzima koji proizvode melanin. Preporuča se koristiti kremu ujutro i navečer barem 7 dana prije izlaganja suncu.
    Od prirodnih ubrzivača tamnjenja istaknula bih L'erbolario mast za super-brzo tamnjenje. U svom sastav sadrži ulje mrkve i ekstrakt orahove ljuske koji se tradicionalno koriste za bolje postizanje preplanulog tena.

     

     

    phtogo plaza vaxol

    9. UŠI I VODA
    Ne dopustite da vam upala uha pokvari odmor. Zadržavanje vode u uhu uslijed plivanja i ronjenja može dovesti do upale zvukovoda ili „plivačkog uha“. Prevelika količina vlage u zvukovodu pogoduje razmnožavanju prisutnih bakterija i gljivica što dovodi do razvoja infekcije. Javlja se oštra bol u uhu uz visoku temperaturu, a ponekad i iscjedak iz uha. Ovakva upala zahtjeva antibiotsko liječenje tako da ju je najbolje prevenirati. To možemo uporabom uljnih sprejeva ili pak stavljanja silikonskih čepića u uši prije odlaska u vodu.

    Sprej za uho sa čajevcem
    Vaxol Swim sprej je za uho na bazi maslinovog ulja uz dodatak eteričnog ulja čajevca. Maslinovo sprječava zadržavanje vode u zvukovodu dok čajevac djeluje protiv bakterija i gljivica. Sprej treba koristiti prije svakog odlaska u vodu. Nakon kupanja višak vode iz zvukovoda lagano obrišite ručnikom.

     

     phtogo plaza hansaplast

    10. PRVA POMOĆ NA PLAŽI
    Tu je još nekoliko proizvoda koje će vam zatrebati u slučaju nepredvidivih situacija - ozljeda, uboda insekata, opekotina meduza ili alergija. Za saniranje ozljeda na plažu ponesite antiseptik (npr. Octenisept) i vodootporne flastere (npr. Hansaplast Aqua Protect). Ubode insekata najbrže ćete riješiti lokalnim antihistaminikom (npr. Fenistil gel), a lakše opekotine meduze pomoći će smiriti kombinacije Fenistila i Melem Pharma Akut emulzije uz hladne obloge.

    Bez obzira provodite li odmor na ležaljci, uz cvrčke i miris borova ili uživanjem u morskim sportovima i adrenalinu, sada možete biti sigurni da ste pripremljeni za sve izazove koje vam ljeto donosi.

     

    phtogo plaza fenistil

    phtogo plaza lrp3

    phtogo plaza viranti