Okrugli stol u Zagrebu // sigurnost DJECE NA INTERNETU

    Okrugli stol na temu djeca na internetu održana je danas u Zagrebu, pritom je direktorica švedske vladine organizacije, Swedish Media Council, Ewa Thorslund istaknula: - u današnjem informacijskom društvu ključno je da su građani digitalno i medijski pismeni što podrazumijeva mogućnost pretraživanja, analize, kritičkog promišljanja ili kreiranja informacija u raznim kontekstima i medijima. Medijska pismenost je neophodna vještina u današnjem digitalnom svijetu gdje su granice između teksta i slike te između čitatelja i stvaratelja sadržaja postale nejasne. Swedish Media Council od ove godine profesorima i nastavnicima pruža interaktivne online alate koji im služe kao baza materijala za edukaciju učenika u školama - . 

     kano 852180
    Kano // prshots


    Swedish Media Council bavi se edukacijom djece i mladih kako bi kritički promatrala medije i bolje ih razumjela, kreira edukativne materijale za roditelje i pedagoško osoblje te objavljuje izvještaje o razvoju medija i medijskom utjecaju na djecu i mlade.

    Okrugli stol potaknut je zabrinjavajućim statistikama: prema istraživanju 75% djece predškolske dobi koristi se tabletom bez nadzora, 88% djece i mladih izjavilo je da su svjedočili zlobnim komentarima i neprimjerenom ponašanju drugih na društvenim mrežama, a 62% roditelja zabrinuto je zbog dostupnosti neprimjerenog online sadržaja djeci.

     

    sigurnost

     

    Zahvaljujući internetu vrlo lako i brzo možemo saznati sve što nas zanima, ali upravo takva brzina i protočnost informacija ima svoje negativne strane. Ponekad je teško razlučiti je li sadržaj istinit ili lažan, a ovakva vrsta promišljanja je djeci posebno teška stoga im je potrebna pratnja odraslih kako bi razvili kritičko mišljenje i postali svjesni medijski korisnici. Također, osnovni problem je što roditelji ne znaju koje su sve opasnosti na internetu, nisu dovoljno upoznati s brojnim društvenim mrežama te iz tog razloga nisu u mogućnosti pripremiti djecu za online svijet.

    Pazite što vam dijete gleda na internetu, limitirajte mu vrijeme provedeno na tabletu i mobitelu te svakako uključite zaštitu od sadržaja koji nije za njegovu dob. Napravite mu poseban account koji će biti pod vašim nadzorom. 

    sigurnost