Kad gledamo koju masku nabaviti, vjerojatno nećemo izabrati samo jednu – u posljednje vrijeme pojavio se trend multimaskinga koji podrazumijeva korištenje više njih. Koža lica pred sve je većim izazovima stoga i maske, kao koncentrati i brzinski obnavljači kože za brojna stanja, imaju u svakodnevnim ritualima veliku prednost. - Poput zrcala, koža nam daje signale o zdravlju našeg organizma – ističe magistra Mirna Matas iz Farmacie, Jurišićeva 3, Zagreb. - Vrlo popularan i svima nama omiljeni dio njege kože je korištenje beauty poslastice za uvođenje balansa – maske za lice - .
FARMACIA - koja mi je najbliža?
Svi tipovi kože… koji je vaš?
- Normalni tip kože odlikuje se najpoželjnijim osobinama. Dobra cirkulacija, kontrolirano izlučivanje sebuma, male stisnute porice, optimalna hidratacija, te mekoća i baršunasti sjaj. Takva koža zrači zdravljem i svima nam je želja da upravo ona krasi naše lice.
- Masni ili seboroični tip kože karakterizira pojačano lučenje žlijezda lojnica. Koža je debela, sivkaste boje, proširenih pora, te uglavnom popraćena stvaranjem akni, mitesera ili pak jačih upalnih nepravilnosti. No, to je uglavnom odraz zdravstvenog stanja često uzrokovanog hormonalnim disbalansom organizma.
- Suhi tip - iako ga možemo naći kod svih dobnih skupina, najčešći je ipak kod žena iznad 40-ih godina radi naglog pada lipida i ceramida u rožnatom sloju kože. Karakterizira ga osjećaj zategnutosti, male pore, a često i svrbež i ljuštenje.
- Mješoviti tip kombinacija je suhog i masnog tipa kože. Na području obraza koža je suha, dok je T-zona odnosno čelo, nos i brada masnije područje, s aktivnijim lojnicama, proširenim porama i miteserima.
Osim prema tipu, kožu možemo podijeliti i prema stanju u kojem se koža trenutno nalazi.
Prema stanju, koža može biti:
- osjetljiva,
- dehidrirana,
- mladenačka i
- zrela.
Na neka stanja možemo utjecati (osjetljivost i dehidriranost), dok neke možemo samo ublažiti (mladenačka i zrela koža).
Postoji veliki broj različitih maski, koje možemo nanositi na sve tipove kože, ovisno o stanju u kojem se koža trenutno nalazi.
Maske za hidrataciju i umirenje kože
Pošto 90% ljudskog organizma čini voda, hidratacija je neophodna, ne samo za našu kožu nego i za cijelo tijelo. Optimalna vlažnost kožu čini elastičnom, blistavom i zdravom, ublažava posljedice starenja, a zaštitna uloga koža ostaje očuvana. Koža kojoj nedostaje vlage postati će osjetljiva, blijeda, suha, te vrlo brzo izgubiti na debljini i postati izborana – osim što moramo piti dosta vode, tu su i posebne formule s aktivnim sastojcima.
Termalna voda - sastojak maske za hidrataciju
Minerali i elementi u tragovima koje sadrži, omogućuju joj da djeluje protuupalno, umiruje, omekšava kožu, te smanjuje svrbež i iritacije. Ona izvrsno reagira sa svim tipovima kože i maske koje ju sadrže pravi su izbor za osvježenje i umirenje epidermalnog sloja za vrijeme napornih dana, te bilo kakvih kožnih oštećenja.
Aloe Vera - umiruje kožu
To je biljka čiji list sadrži i preko 240 hranjivih i ljekovitih sastojaka, uključujući brojne aminokiseline, minerale, enzime i šećere. Na kožu djeluje blagotvorno, te ju umiruje, liječi i hidratizira.
Hijaluronska kiselina veže vodu
To je molekula snažne bioaktivnosti i od velike je važnosti njezina sposobnost vezanja vode, čime se održava optimalna vlažnost i elastičnost kože. Često je nalazimo u kremama no nezaobilazna je u maskama za hidrataciju i umirenje kože.
Ulja koja hidratiziraju i djeluju antioksidativno
Ulje sjemenki grožđa vitaminima, mineralima, linolnom kiselinom i drugim esencijalnim masnim kiselinama osnažuje stanice kože, te djeluje antioksidativno i pruža hidrataciju. Osim ulja sjemenki grožđa, u maskama za hidrataciju i umirenje kože naći ćemo i ulje marelice, noćurka, boražine, gospine trave, nevena ili jojobe koja će nakon skidanja maske na koži ostaviti predivan satenski osjećaj, umiriti ju i hidratizirati.
Hranjive maske za lice
Kad nam trebaju? S godinama: kako starimo, razina kolagena i lipida u koži se smanjuje i ona postaje suha. Njezina elastičnost opada, a osjetljivost se povećava. Osim hormonalnog, uzrok suhoći kože mogu biti i različiti uvjeti kojima kožu izlažemo, te preparati koje svakodnevno koristimo. Za razliku od maski za vlaženje i hidrataciju, koje su lakše teksture, hranjive maske za lice bogate su i guste. Mogu se duže držati na koži pa čak poneke i ne isprati nego višak samo ukloniti blazinicom.
Prednosti shea maslaca
Shea maslac biljna je mast bogata stearinskom, oleinskom i linolnom kiselinom, provitaminom A, vitaminom E i alantoinom. Svojim bogatim sastavom on hrani kožu, umiruje ju i regenerira. Pogodan je za korištenje kod svih tipova kože, a posebno suhe i zrele. Njime tretiramo čak i opekline, pelenski osip, dermatitise, seboreju, akne, ožiljke, bore, strije… pogodan je za sva kožna stanja.
Maslac manga ne začepljuje pore
Dobiva se prešanjem koštica ploda mango drveta, te za razliku od shea maslaca, mango maslac nikada ne formira grudice, što ga čini vrlo popularnim u kozmetičkim preparatima. Ima vrlo blagotvorna svojstva za kožu. Bogat je esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima A i E, te antioksidansima. Unatoč svojoj bogatoj teksturi mango maslac ne začepljuje pore, te je stoga više nego poželjan sastojak maski za lice.
Med - prirodni eliksir ljepote
Njegove se blagodati koriste još od davnina… Med je bogat šećerima, vitaminima B1,B2,B6, vitaminom C te taninima. Privlači vlagu i zadržava je u koži, hrani, povećava elastičnost i poboljšava cirkulaciju. Bogat je antioksidansima, a uspješno obnavlja i oštećenja koja od sunčevih zraka nastaju na koži. Kožu liječi, zacjeljuje ju i hrani. Ima snažno protuupalno djelovanje koje možemo primijeniti na sve tipove kože i kod svih kožnih stanja. Maske koje ga sadrže prava su poslastica za našu kožu, nakon kojih ona ostaje baršunasta, meka i nahranjena.
Ulje jojobe je tekući vosak
Sadrži brojne esencijalne masne kiseline, vitamine E, B-kompleksa, te krom,cink, bakar i jod: struktura ulja jojobe slična je strukturi sebuma i regulira aktivnost lojnica. Upravo zato često se često koristi u prirodnim preparatima za tretiranje akni. Zbog visokog sadržaja miristinske kiseline sastojak je krema i maski za njegu upaljene i nadražene kože. izvrstan je ovlaživač svih tipova kože, stabilizira PH kože, regenerira ju i poboljšava joj elastičnost.
Avokadovo ulje
Jedno je od ulja najbogatijih nutrijentima za našu kožu. Sadrži vitamine A, E, D, C, B kompleksa te snažne antioksidanse. Upravo takav sastav čini ga izvanrednim farmaceutikom u borbi protiv slobodnih radikala i prijevremenog starenja kože. Na kožu djeluje regenerativno, restrukturirajuće, umirujuće i antioksidativno. Osnažuje barijernu funkciju epidermisa te pomaže očuvanju vezivnog tkiva, odnosno kožne elastičnosti.
Uz navedene, hranjive maske za lice sadrže još cijelo bogatstvo sastojaka. Proteini pšenice, maslinovo ulje, ulje badema, nevena samo su neki od njezinih sastojaka koji će našoj koži pružiti pravi užitak.