Njujorški Metropolitan muzej večeras, velikim gala eventom kao i obično, otvara izložbu Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology, a kustos je stručni i iskusni Andrew Bolton. - Manus x Machina će istražiti kako su mašine promijenile modu, no nisam htio da izložba bude predstavljanje tehnologije u modi – komentira Bolton – iskreno, nisam veliki obožavatelj gadgeta. Mene zanima tehnologija koja je dio kreativnog procesa. Kad ljudi predstavljaju viziju budućnosti, ona je uglavnom utopija ili distopija. No, strah i moda možda i imaju nešto zajedničko – je li visoka moda bila reakcija na demokratske mogućnosti šivaće mašine? Nastali su u isto doba, polovicom 19. stoljeća - . Takva i slična pitanja odnosno odgovori intrigiraju Boltona koji je na Costume Instituta Met muzeja stigao ove zime, nakon što je Harold Koda otišao u mirovinu.
Kreacija ljubiteljice 3D printa, Iris van Herpen. 3D print mogao bi utjecati na oblikovanje odijevanja slično revolucionarno kao što je to učinila mašina
Izložba predstavlja oko 150 kreacija visoke mode i avangardnog pret-a-portera, od početka 20. stoljeća do danas. Istražuje i same početke visoke mode te otkriva neke od radova iz 19. stoljeća, kad je šivaća mašina promijenila svijet izrade odjeće. Ističe se razlika između ručnog rada i onoga kojeg može napraviti šivaći stroj. Nadalje, veže se na različitosti između visoke mode i pret-a-portera.
Andrew Bolton je prije ovog posla bio kustos jednako slavnog Victoria & Albert muzeja u Londonu
- Želio bih da Manus x Machina bude novi smjer u kojemu ću odvesti Costume Institut – veli Bolton. Naime, cilj mu je pozicionirati modne promjene u širi socijalni i psihološki kontekst. Neke od ideja su mu: izložba koja spaja modu i Freuda, zatim gostovanja pisaca SF-a, pogled na odjeću koja maskira tijelo… - Primjer toga su, ističe Andrew, Chanel cipele sa crnim vrhom koje je napravila jer joj se nisu sviđala njezina velika stopala - .