Najveću je slavu imao tijekom 19. stoljeća, a popularizirao ga je francuski dvor stotinjak godina ranije. U svoje najbolje vrijeme šešir je imao čuda i čudesa – perje, čipku, mašne, cvijeće, pa čak i pokoji drveni brod, a dame su se natjecale čiji će biti veći, dok su jedna održavale ravnotežu ispod svega toga… Niti jedna respektabilna dama nije si dopustila izaći na ulicu bez ogromnog šešira, a i čuvao se ten - nipošto nisu htjele biti tamne od sunca. Bijela put bila je znak prestiža. Početkom 20. stoljeća sve je krenulo u jednostavnost pa su se šeširi pretvorili u onakve kakve poznajemo danas – kreaciju koja je prilagođena formi glave, bila to tokica ili puni šešir, od vune, filca, slame uz pokoju traku ili ukras.
Dvadesete godine prošloga stoljeća voljele su kaciga formu, čak su se šeširi krojili po glavi dame, jer su prekrivali gotovo do obrva. Kasnije su stigle popularne tokice, ljetna varijanta koja ne grije glavu i može se instalirati u bilo koje doba godine. To je šeširić koji i danas vidimo na nekim vintage eventima, naročito u Engleskoj na konjičkim utrkama. Osim toga, dame iz Velike Britanije vole i veće modele, dešava se ponekad uz to i prava parada perja, cvijeća, mašni…
Kod nas tokice radi Neven Mihić, poznati kostimograf i modni dizajner, čiji se rad temelji upravo na elegantnim formama iz četrdesetih.
Šešir je odavao i status dame – što je bio veći to je ona bila važnija, tako da je cura iz 19. stoljeća ponosno išla u društvo propisno nakićena doslovno od glave do pete. Kreaciju je smještala na veliku labavu punđu, a nijanse i materijali slagali su se s njezinom ništa manje kičastom haljinom, dugačkom do poda. Bile su tu i rukavice – no to je neka druga tema…
Danas je šešir rijetko viđen, tek na važnim eventima i to kad je riječ o aristokraciji koja njeguje tradiciju i štuje neka konzervativnijih pravila odijevanja. Bereta je, s druge strane, popularna još od 17. stoljeća kad su je počeli nositi evropski pastiri – nosi se na stranu ili prema iza, a već niz dekada je ujedno dio vojničkih odora. Ipak, u žensku je modu ušla tek u prošlom stoljeću.
Philip Tracy jedan je od najpoznatijih šeširđija danas: kreira ne samo za plemstvo, već i regularne kolekcije te njeguje onaj artistički stil koji njegove kreacije smješta u galerije i muzeje.
18. st.
19. st.
Auguste Renoir / Woman in a flowered hat (kraj 19. st.)
1911.
Slatka Audrey!
Klasična tokica - idealna za današnja aristokratska vjenčanja
Philip Tracy - šešir kao art objekt
Daphne Guiness voli dizajn Philipa Tracyja
...baš kao i Grace Jones i Lady Gaga