Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu udomio je 10 000 simpatičnih glinenih glava. Svaka teži točno 20 grama, kaže autorica Ivana Popović, akademska kiparica i modna dizajnerica, jer - nakon tri mjeseca osjetila sam da je desna ruka počela vrlo precizno izračunavati masu svake figurice. Rođena sam ljevakinja, ali danas s desnom, koju zovem radnička ruka, mijesim promatrače i određujem im točnu masu, a s lijevom izrađujem lica. Radnička ruka ih stalno pridržava - .
- Igrom sudbine Promatrači postaju (nijemi) svjedoci autoričine krajnje osobne životne priče, obolijevanja od raka dojke, koju proživljava prošle, 2012. godine. Umjetnica Ivana Popović od tog trenutka postaje jedna od 1250 žena u Hrvatskoj oboljelih od te opake bolesti. Do tada je Ivana modelirala nekoliko stotina glava (portreta). Nakon operacije, u fazi oporavka, dnevno ih radi desetke i desetke, i tako kao usputnu reakciju na postoperativno stanje otkriva blagotvorno djelovanje kiparenja. Modeliranje Promatrača od tada dobiva još jednu ulogu: oni postaju Ivanina terapija u procesu oporavka. Kiparenje kao spoj fizičke aktivnosti i kreativnog procesa, te kao posljedica osobno zadovoljstvo, značajno su pripomogli da se Ivana brže oporavi. Kreativnost i fizička aktivnost postali su Ivanin alat za prevladavanje stanja u kojem se našla – objavljeno je u sklopu najave izložbe koja je službeno otvorena danas i u postavu će biti sve do 15. svibnja ove godine, kad se seli vjerojatno u neki drugi muzejski prostor.
Ovom prilikom svi ste pozvani da dođete vidjeti njezine male Promatrače, ali i doživite jedan zanimljiv fenomen ovih malih prijatelja koji sami postaju izložbeni eksponat, te koje slobodno možete pomicati i slagati po želji. Naime, figurice se nalaze na sva tri kata Muzeja, možete ih sresti svako malo, kako u miru i tišini te majušne glinene glave upijaju umjetnost.
To je kiparski projekt započet 2011. godine kao neobična autoričina igra s prikazom fenomena promatranja stvarnog događaja. - Promatrač može biti anoniman, ali i vrlo individualiziran, može biti nezainteresirani voajer kao i angažirani ocjenjivač. Raspon promatračkog polja zahvaća društvene fenomene kolektiviteta i zajedništva, ali jednako i polja otuđenja, individualne samoće - . Ivana je Promatrače smjestila u stvarni, ali i simbolički okvir, te ih zamislila kao anonimne portrete ekspresionističko oblikovanih fizionomija, koji idu s njom gdje god krenula: tretira ih kao neutralne svjedoke događaja koje će oni trajno memorirati.
Ova zanimljiva situacija zapravo je vrlo simbolički značajna jer mnogi od nas tek smo promatrači u svijetu, ponekad se uistinu možemo usporediti s glinenim likovima koji stoje i šute, samo promatraju i ništa ne poduzimaju. I upravo je umjetnost ta koja propitkuje stanje stvari, tako da je Ivanin projekt i više nego aktualan, on otkriva model ponašanja vrlo prepoznatljiv u sociološkom smislu.
Projektom "Promatrači" umjetnica i MSU žele potaknuli hrvatsku javnost da se još aktivnije uključi u akciju udruge Hrvatski forum protiv raka dojke, Europa Donna, kojom se žele prikupiti financijska sredstva za kupnju aparata neophodnih za uspješno liječenje raka dojke.
Akciji "Darujmo ružičasti život" udruge Europa Donna Hrvatska za kupnju linearnog akceleratora za intraoperativnu radioterapiju (aparata za jednokratno zračenje tijekom operacije koji drastično smanjuje broj zračenja potrebnih nakon operacije) možete se priključiti pozivom na broj 060 81 00 ili uplatom na žiro račun 2360000-1101456088.