Zagreb Design Week // Fashion for Body Diversity

    Na ovogodišnjem Design Weeku Zagreb, koji će se održati u Jadran filmu od 25. do 29. rujna, bit će predstavljena izložba "The Sustainable Challenge 2022: Fashion for Body Diversity."

    Organizirana od strane El Foment de les Arts, Museu del Disseny, katalonskog udruženja stručnjaka, studenata i tvrtki iz dizajna osnovanog 1908. godine, kao i Design Manchestera, ova izložba skreće pažnju na projekt "The Sustainable Challenge," posvećen održivoj modnoj industriji. Projekt će predstaviti Gemma Esteban Alert iz odjela za projekte FAD-a, predavanjem u četvrtak, 26. rujna, u 19 sati.

    Shooting looks 5

    MODA-FAD organizira ovaj projekt jednom godišnje od 2019., a hrvatskoj publici sada ga donosi u svom četvrtom izdanju pod nazivom „Moda za raznolika tijela." Izložba je ostvarena pod pokroviteljstvom Predstavništva Vlade Katalonije u jugoistočnoj Europi.

    Trideset španjolskih i britanskih studenata dizajna iz različitih disciplina, uz podršku stručnjaka modne industrije, sudjelovalo je u trodnevnom kreativnom maratonu. Radili su u mješovitim grupama kako bi dizajnirali odjeću prilagođenu ljudima s različitim tjelesnim osobinama. Ova inicijativa promovira modu kao alat za društvenu uključenost, stvarajući odjevne predmete koji se prilagođavaju tijelu, umjesto da tijelo prilagođavaju odjeći.

    Radionica 6

    Na izložbi će biti predstavljeno šest projekata nastalih tijekom modnog maratona održanog od 10. do 12. studenog 2022. u Disseny Hub Barcelona. Svaki tim, sastavljen od pet studenata, radio je na dizajnu za muški ili ženski model različitih tipova tijela. Tri različitosti koje su obrađene uključuju: "Tipovi tijela" (veliki i mali), "Osobe smanjene pokretljivosti" (invalidska kolica i proteze) i "Osobe sa senzornim poteškoćama" (sljepoća i autizam). Kustosica izložbe je Marina Vergés.

    Dizajn za Xavija Carregala, koji ima oštećenje vida, osmislio je tim u sastavu Huang Wanqi, Aimee Godfrey, Owen Jones, Raquel Caballero Gran i Ariadna Martínez Gil. Njihov kimon za Carregala odražava njegov osobni stil, uključujući Brailleovo pismo na reverima, što daje informaciju o veličini i vrsti odjevnog predmeta.

    Svečanu haljinu za Ainu Tejedo, koja koristi invalidska kolica, dizajnirao je tim Patricia De Cobos Conde, Ayah Almasri, Danielle Carrington, Maria Rebujent i Kelly Yang. Njihova kreativna rješenja olakšavaju oblačenje haljine, dok kružni izrez simbolizira uključivanje svih oblika tijela.

    Shooting looks 3

    Tim u sastavu YuChieh Lin, Jogesh Gurung, Boutaina Chergui, Emma Davenport i Anna Ejarque Torres dizajnirao je dva komada prilagodljiva individualnim mjerama za Lidiju Juvanteny, bazirajući se na premisi da „odjeća nije tu da nas zaštiti, već da izrazimo sebe."

    Za Claudiju Martín, tim Zidane Rezico, Elena-Dariana Pintilii, Sara Fernández López i Isabel Parra García dizajnirao je suknju s unutarnjim gaćicama za bolje prianjanje uz tijelo te sako, s obzirom na to da je odgovarajuće veličine teško pronaći na tržištu.

    Dizajn za Alejandra Urbana, osobu iz autističnog spektra, osmislili su Lilliana Scott, Manuel Baltasar Diego, Laura Carazo González i Tiantian Sun. Dizajnirali su suknju i košulju bez šavova radi udobnosti i jednostavnosti pri nošenju, uključujući čičak traku i elastiku za dodatnu praktičnost.

    Shooting looks 4

    Za Eulàliju Pedrolu, studenti su osmislili haljinu koja može istaknuti ili sakriti njezinu ortopedsku nogu, prema želji nositelja. Dizajn su kreirali Sergio Barrera, Rayana Farooqi, Inés Fournier Martíne i Marina Velázquez Encinar.

    Prema posljednjim podacima Europske komisije iz 2022., oko 87 milijuna ljudi u Europskoj uniji ima fizički invaliditet koji zahtijeva prilagodljivu odjeću. Svijest o ovoj temi sve više raste i u modnoj industriji, a ovakvi projekti zasigurno su korak prema inkluzivnijem društvu.

    Shooting looks 1