Veličina fonta: +

    MOJA BORBA SA SEBOREIČKIM DERMATITISOM

    MOJA BORBA SA SEBOREIČKIM DERMATITISOM

    12UtorakKol 2014

    Posted by  in Ćakulanje

    ≈ Komentiraj

    perioralni_dermatitis_jedan_od_teze_rjesivih_problema_gallery_thumbs

    (slika je preuzeta sa interneta)

    Kako pratim beauty blogove već par godina, vidjela sam da puno blogerica ima problema sa seboreičkim dermatitisom. Nažalost, taj problem imam i sama. Odlučila sam napisati post o tome koji proizvodi meni najbolje pomažu .

    ŠTO JE SEBOREIČKI DERMATITIS?

    To je kronična, upalna bolest kože, koja se nažalost ne može zauvijek izliječiti. Prije bih rekla da se korišćenjem određenih proizvoda i određenim načinom života, može samo zaliječiti.

    Mnogo je čimbenika koji utječu na pojavu seboreičkog dermatitisa. Nabrojati ću samo neke od njih:

    • stres
    • hormonski poremećaj (posebno spolnih hormona)
    • pretjerano masna koža
    • genetsko naslijeđe
    • promjena pH vrijednosti kože

    KAKO PREPOZNATI  DA BOLUJETE OD SEBOREIČKOG DERMATITISA?

    Simptomi su različiti, najviše ovisi imate li jači ili blaži oblik seboreičkog dermatitisa. Ja na sreću imam blaži oblik koji se redovito javlja kada sam više dana pod stresom. Tada mi se koža počinje perutati na području nosa, obrva i na čelu uz sam rub kose. Ako probam mehanički odstraniti ljuskice, ostaju crvene fleke koje znaju neugodno svrbjeti.

    Kod osoba koje imaju teži oblik ove kožne bolesti, budu zahvačena veća područja vlasišta,  lice, brada , vrat ili područje iza ušiju.

    KAKO JA LIJEČIM SEBOREIČKI DERMATITIS?

    Ja sam u početku, dok još nisam znala da imam seboreički dermatitis, napravila veliku pogrešku u njegovom liječenju! Mislila sam da mi se koža ljušti zato što je dehidrirana, pa sam, vođena zdravom logikom, mazala zahvaćena mjesta sa što masnijim kremama. Nakon toga, stanje mi se jako pogoršalo, pa sam otišla kod dermatologa. On mi je objasnio da seboreički dermatitis nastaje na mjestima gdje ima najviše žlijezda lojnica koje na površinu kože luče loj (to su tzv. seboreička područja). Prepisao mi je kremu koja sadrži kortikosteroide. Nakon par dana mazanja oboljelih područja sa tom kremom, seboreički dermatitis se povukao.

    Međutim, to je bolest koja se vraća, sa vremena na vrijeme, kod mene uvijek kad sam pod stresom.

    Pomoć sam otišla potražiti u ljekarni, jer nisam htjela stalno koristiti kremu koja sadrži kortikosteroide. Magistra mi je preporučila Uriage D.S. Emulsion.

    Clipboard01

    Ova emulzija je prvenstveno namijenjena za aktivnu njegu kože kod osoba sa seboreičkim dermatitisom. Sadrži bakar i cink ( djeluju antibakterijski), ceramide i vitamin E (obnavljaju i štite zaštitni sloj kože). Može se kupiti u svim bolje opskrbljenim ljekarnama po cijeni do 135kn.

    Emulziju od tada stalno imam u kućnoj ljekarni i jako brzo mi riješi sve neželjene simptome. Emulzija je nemasna, tako da je mogu nanositi po vlasištu, bez bojazni da će mi zamastiti kosu. Koristim je odmah kod prvih simptoma dermatitisa. Oboljela područja namažem par puta dnevno. Neugodan svrbež odmah nestaje, a ljuskice se povuku kroz dva dana.

    Što se vlasišta tiče, tu mi se dermatitis pojavi samo na par mjesta (nikada mi nije bilo obuhvaćeno cijelo vlasište!). Otkrila sam da ne smijem koristiti agresivne šampone za kosu, jer mi oni još više isuše vlasište.

    Temeljito čišćenje vlasišta je važan preduvjet u sprječavanju pojave seboreičkog dermatitisa. Tu mi pomaže Nikel Sebofit šampon za osjetljivo vlasište, koji sam dobila na recenziju.

    IMG_1708

    Ovaj šampon sadrži čajevac (djeluje protiv gljivica, bakterija i virusa), borovnicu i lavandu ( smiruju upalu, nadraženost, crvenilo i svrbež).

    Šampon se koristi tako da se nanese na mokru kosu, nježno umasira 2-3 minute, a zatim temeljito ispere. U doticaju sa vodom, šampon se slabo pjeni, što ne znači da temeljito ne opere vlasište. Poželjno je šamponiranje ponoviti dva puta. Tretman ponavljam tri puta tjedno kroz mjesec dana, a zatim jedan put tjedno.

    Clipboard04

    SASTAV

    Clipboard05

    Šampon dolazi u čvrstoj, bijeloj, plastičnoj ambalaži. Sviđa mi se što bočica ima pumpicu, pa je time doziranje olakšano.

    Nikel Sebofit šampon možete kupiti u DM dućanima ili u ljekarni po cijeni od 89,90kn za 200ml.

    ZAKLJUČAK

    O seboreičkom dermatitisu i njegovom liječenju sam pisala isključivo iz osobnog iskustva. Imam samo blaži oblik dermatitisa koji se puno lakše i brže liječi.

    Buduću da se radi o jednoj vrsti kožne upale, a ja po struci nisam liječnik, voljela bih da se svakako prije korištenja navedenih proizvoda posavjetujete sa svojim dermatologom!

    PIŠITE MI KAKO SE VI NOSITE SA SEBOREIČKIM DERMATITISOM? KOJE PROIZVODE KORISTITE U LIJEČENJU?

    Paula’s Choice ~ Clear Ultra-Light Daily Mattifyin...
    D life / vatromet, mačkasta izložba, prepeličja ja...